Wireless Networks Association   Σύνδεσμος Ασυρμάτων Δικτύων   [ Θέλουμε το σήμα μας να φτάσει παντού! Βάλτε από τώρα το στίγμα σας στο Χάρτη κάλυψης δικτύων, και αφήστε σε εμάς όλα τα υπόλοιπα! ]
 

Thread Rating:
  • 0 Ψήφοι - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
29-08-2008, 04:24 PM, (This post was last modified: 30-08-2008, 04:13 PM {2} by admin.)
#1
Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
Μιας και είχα χρόνο το καλοκαίρι, ετοίμασα ένα οργανόγραμμα για τις ομάδες εργασίας το οποίο θα βοθήσει στο να οργανωθούν σωστά.
Παράλληλα, επειδή γενικά το να διαβάζεις καταστατικά και νομικά κατεβατά είναι λίγο βαρετό για τους καινούριους, ξεκίνησα να περνάω και όλα τα υπόλοιπα τμήματα του συλλόγου σε οργανογράμματα.

Αν συμφωνείτε, μπορείτε να βοηθήσετε στο να το κάνουμε σωστότερο!

Θα βρείτε το έγγραφο στο docs.wna.gr, μπορείτε να μπείτε, να το δείτε, να διορθώσετε τα προβληματικά κομμάτια ή να το συμπληρώσετε, ωστε να το βάλουμε κάποια στιγμή και ώς εισαγωγικό κείμενο για τους νέους ενδιαφερόμενους.

Direct link: http://docs.google.com/a/wna.gr/Doc?id=d...9scd&hl=en
Και για όσους δεν είναι μέλη ακόμα: http://docs.google.com/Doc?id=d9hwj3f_0zcn89scd
29-08-2008, 05:03 PM, (This post was last modified: 29-08-2008, 05:05 PM {2} by stargazer.)
#2
RE: Οργανόγραμμα
Ομολογώ ότι ο τρόπος σκέψης σου είναι τόσο σύνθετος που θα μπερδέψει τον κόσμο Big Grin


Τα πράγματα είναι πιο απλά:
  • Χρειάζεται μια ομάδα από άτομα που γνωρίζουν από προγραμματισμό για να συμβάλουν σε ό,τι σχετικό με τον ιστοχώρο, άτομα που θα έχουν τη διάθεση να γράφουν οδηγούς και οδηγίες γενικότερα (ίσως σε wiki πχ)
    Υπεύθυνος είναι ο Αντιπρόεδρος Α και ο συντονιστής της ομάδας
  • Χρειάζεται μια ομάδα που θα ασχοληθεί αποκλειστικά με την προώθηση του συνδέσμου προς τα έξω(PR), θα βοηθάει με το υλικό που χρειάζεται σε εκδηλώσεις (ενημερωτικά φυλλάδια κτλ)
    Υπεύθυνος είναι ο Αντιπρόεδρος Β και ο συντονιστής της ομάδας
  • Χρειάζεται μια ομάδα και αρκετοί εθελοντές που θα ασχολούνται με τα νέα άτομα που θέλουν να συνδεθούν στο δίκτυο, θα είναι πρόθυμοι να κάνουν κάποιο scan και γενικά ό,τι χρειάζεται για να συνδεθεί κανείς - στο πρακτικό κομμάτι. Επίσης ίσως την κατασκευή κάποιας κεραίας κτλ οργάνωση κάποιου workshop, ενημέρωση για τις κεραίες κτλ.
  • Μια ομάδα με άτομα που θα ασχολούνται με το δίκτυο και ιδιαίτερα την σωστή δρομολόγηση, QoS κτλ.
  • Μια ομάδα που θα ασχολείτε με υπηρεσίες (πχ. VoIP) κτλ που είναι χρήσιμες για την κοινότητα (θα συνεργάζεται με την ομάδα σχεδιασμού και κατασκευής ιστοχώρου - η μπορεί να είναι και στην ίδια ομάδα)

Επίσης έχω να προτείνω κάτι το οποίο δεν ξέρω πως ακριβώς θα υλοποιηθεί και το έχουμε ξαναπεί πριν χρόνια, να υπάρχουν ανά περιοχές κάποιοι εκπρόσωποι που θα είναι ενημερωμένοι και θα μπορούν σε κάποιο τοπικό καφέ-συνάντηση να μεταφέρουν απόψεις-προτάσεις από και προς τον σύλλογο και τις ομάδες εργασίας.
Ασύρματα δίκτυα: Πρόκειται για σημεία πρόσβασης τεχνολογιών WiFi, ενωμένα συνήθως σε ένα ενιαίο δίκτυο που παρέχει υπηρεσίες παραπλήσιες με αυτές του Internet, με μεγαλύτερες όμως ταχύτητες και χωρίς χρέωση. Πάνω από όλα όμως πρόκειται για ομάδες ανθρώπων ενωμένες στο ίδιο δίκτυο (Ασύρματη κοινότητα) που μοιράζονται το χόμπυ τους για την τεχνολογία. Το ασύρματο αυτό δια-δίκτυο βασίζεται στην ομαδικότητα, στον εθελοντισμό και στην προσφορά
Πείτε το στους φίλους σας!
29-08-2008, 06:05 PM,
#3
RE: Οργανόγραμμα
(29-08-2008, 05:03 PM)stargazer Έγγραψε: ...
  • Χρειάζεται μια ομάδα από ...
    Υπεύθυνος είναι ο Αντιπρόεδρος Α και ο συντονιστής της ομάδας
  • Χρειάζεται μια ομάδα που θα ...
    Υπεύθυνος είναι ο Αντιπρόεδρος Β και ο συντονιστής της ομάδας

  • Χρειάζεται μια ομάδα και αρκετοί εθελοντές που θα...
    ...
...

Οι υπόλοιποι δεν έχουν συντονιστή; Tongue
Η σκέψη μου είναι πολύπλοκη διότι σκέφτομαι αρκετά βήματα παρακάτω.

Έτσι όπως προτείνω την οργάνωση, η κάθε ομάδα εργασίας αποτελεί μια αυτόνομη μονάδα, η οποία έχει ό,τι άτομα χρειάζεται μέσα της. Έτσι δε χρειάζεται να επιβαρύνονται περιττά άτομα.

Για παράδειγμα, οι ρόλοι του Αντιπρόεδρου Α & Β περιορίζονται πλέον στο να προωθούν στους ενδιαφερόμενους ή να υλοποιούν τις αποφάσεις της ομάδας που έχουν υπ' ευθύνη τους. Δε χρειάζεται να κάνουν την συνολική επίβλεψη και λειτουργία της κάθε ομάδας. (Ωστόσο, μπορεί να συμμετέχει ΚΑΙ ως Υπεύθυνος κάποιας ομάδας ο Πρόεδρος, αλλά δε θα έχει προτεραιότητα στις εκλογές τις ομάδας)
Επίσης ο ρόλος της ομάδας ιστοχώρου περιορίζεται στα δικά της θέματα και δεν ασχολείται με το να ανανεώνει τα τμήματα της κάθε ομάδας.

Δε λέω ότι πρέπει να οργανωθούμε άμεσα έτσι, απλά όσο πιο πολύ πλησιάζουμε σε αυτό το πρότυπο, πιστεύω ότι τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχουμε αργότερα. Επίσης, για αρχή (η όποιος έχει τις αντοχές, και αργότερα), μπορεί κάποιος να ανήκει σε παραπάνω από μια θέση προσωπικού μέσα στην ομάδα εργασίας (Πχ. και Υπεύθυνος, και Καθοδηγητής, και Οργανωτής)

Για να μην παρεξηγούμαστε, ο όρος "προσωπικό" αναφέρεται στα μέλη του συλλόγου που ανήκουν και στην διοικητική / οργανωτική λειτουργία του.

Τέλος, συμφωνώ ότι το πρώτο πρώτο πράμα που πρέπει να κάνουμε είναι να αποφασίσουμε ομάδες. Όσον αφορά την οργάνωση, το βλέπουμε και αργότερα, αλλά θα πρότεινα να οργανωθούν ως αυτόνομες μονάδες (Βοηθάει πάρα πολύ στην μελλοντική οργάνωση)

Όσον αφορά τις ομάδες, προτείνω και εγώ αυτές του Λεωνίδα, δηλαδή:
  • Ομάδα Ιστοχώρου
  • Ομάδα Δημοσίων Σχέσεων
  • Ομάδα Υλικού
  • Ομάδα Δικτύου
  • Ομάδα Υπηρεσιών
30-08-2008, 12:41 AM,
#4
RE: Οργανόγραμμα
(29-08-2008, 05:03 PM)stargazer Έγγραψε: [*]Χρειάζεται μια ομάδα και αρκετοί εθελοντές που θα ασχολούνται με τα νέα άτομα που θέλουν να συνδεθούν στο δίκτυο, θα είναι πρόθυμοι να κάνουν κάποιο scan και γενικά ό,τι χρειάζεται για να συνδεθεί κανείς - στο πρακτικό κομμάτι. Επίσης ίσως την κατασκευή κάποιας κεραίας κτλ οργάνωση κάποιου workshop, ενημέρωση για τις κεραίες κτλ.


[*]Μια ομάδα που θα ασχολείτε με υπηρεσίες (πχ. VoIP) κτλ που είναι χρήσιμες για την κοινότητα (θα συνεργάζεται με την ομάδα σχεδιασμού και κατασκευής ιστοχώρου - η μπορεί να είναι και στην ίδια ομάδα)
[/list]
Νομιζω οτι το πρωτο μπορω να το αναλαβω λογω ειδικοτητας και στο δευτερο να συμετεχω οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου
[Image: 641223895255wu9.png]
We Lead & Others Follow ::. now!
30-08-2008, 01:11 AM,
#5
RE: Οργανόγραμμα
ωραια ας συμφωνησουμε απο κοντα πως θα γινει τελικα με τις ομαδες εργασιας και οπου η οπως μπορει ο καθενας μας ας βοηθησειSmile
Live less.. but live great!
30-08-2008, 07:04 PM,
#6
RE: Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
εγω λιγο απο ολα.. Smile
[Image: 641223895255wu9.png]

[Image: 241224847228od4.png]

-^THE_LINK^- i.s. -- voip:11 iwmn -TrixBox 10.205.5.16- -/- DC-hub:10.205.5.5 -/- LiveRadio-Wireless -/- LiveRadio-Internet
MySite -/- MyBlog
DUDE-SRV->10.205.5.25(:811) i 85.72.37.75:811 ->macedonia network..
FTP(+DNS)->10.205.5.5 - SRV2003 10.205.5.26 - http://www.iwmn -|- Grandpa the frog
-powered by Debian - thanks given zabounis http://pc-mastor.panisxiros.iwmn/ ~ http://wna.panisxiros.iwmn or http://wna.wn
02-09-2008, 03:07 AM, (This post was last modified: 02-09-2008, 03:08 AM {2} by kondorgr.)
#7
RE: Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
και εγω μπορω να βοηθησω πλαι στον vegas στην συνδεση νεων μελων σε σκαναρισματα κλπ κλπ εχει κατσαβιδι εν ολιγις

μαλλον ομαδα υλικου και ομαδα δικτυου αν καταλαβα καλα οσον αφορα στις ομαδες
[Image: 49098.gif]
[Image: 641223895255wu9.png]

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ......
29-09-2008, 12:19 AM,
#8
RE: Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
κι εγω μπορώ να συμμετέχω σε οτι αφορά hardware καταστάσεις....
29-09-2008, 01:23 PM,
#9
RE: Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
Παιδιά περιμένω πως και πώς να κανουμε ομάδα εργασιας για ευρεση λύσης με φωτοβολταϊκά στην ταράτσα και μπαταρία. Να κάνουμε κανέναν hybrid κόμβο... Αντε με το καλό να ξεκινήσουμε οραία project
30-09-2008, 09:14 PM,
#10
RE: Οργανόγραμμα και ομάδες εργασίας
(29-09-2008, 01:23 PM)nickblame Έγγραψε: Παιδιά περιμένω πως και πώς να κανουμε ομάδα εργασιας για ευρεση λύσης με φωτοβολταϊκά στην ταράτσα και μπαταρία. Να κάνουμε κανέναν hybrid κόμβο... Αντε με το καλό να ξεκινήσουμε οραία project

γαμάτο! ωραία ιδέα αν και απο φωτοβολταικά δεν ξέρω χρίστό ψήνομαι ομως να μάθω Big GrinBig Grin
εγω παλι ψήνομαι να στήσουμε κάνα tube με ταινιες videos etc


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Thread Author Replies Views Last Post
  Ομάδες εργασίας stargazer 21 30,643 20-06-2009, 11:18 PM
Last Post: valantis
  Ομάδες εργασίας - Συντονισμός κτλ stargazer 9 14,856 20-06-2009, 07:41 PM
Last Post: valantis
  Ομάδες εργασίας ? pc-killer 8 13,493 23-09-2008, 05:54 PM
Last Post: admin

Forum Jump:

Return to TopReturn to Content