Wireless Networks Association   Σύνδεσμος Ασυρμάτων Δικτύων   [ Θέλουμε το σήμα μας να φτάσει παντού! Βάλτε από τώρα το στίγμα σας στο Χάρτη κάλυψης δικτύων, και αφήστε σε εμάς όλα τα υπόλοιπα! ]
 

Thread Rating:
  • 1 Ψήφοι - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
» Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting
10-05-2011, 12:26 AM,
#21
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
τελικά η ομνι είναι υπέρ αρκετή !
Επιτέλους το πρώτο conection είναι γεγονός με 54mbit και 20db signal σε απόσταση Smile
Παίδες ήθελα να ρωτήσω με την διευθυνσιοδότηση τι γίνεται κάπου είχα δει ένα πίνακα με την πανελλαδική κάλυψη .Αυτά ισχύουν ? Υπάρχει μη πως κανένα Pdf κάτι ή παρουσίαση έτσι ώστε να μην κάνουμε του κεφαλιού μας Tongue

PS: έξυπνο αυτό με το θερμοστάτη πρέπει να υλοποιηθεί
10-05-2011, 07:39 AM,
#22
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
Ο πίνακας είναι στο μενού Δίκτυο-> Διευθυνσιοδότηση.
Ισχύει κανονικά μπορείς να πας στο WiND.wna.gr και να ζητήσεις C-class.
Μετά την απόδοση C-class και αφού έχεις βάλει και τα Links το φόρουμ θα σου αλλάξει αυτόματα την πρόσβαση.(...)
Ασύρματα δίκτυα: Πρόκειται για σημεία πρόσβασης τεχνολογιών WiFi, ενωμένα συνήθως σε ένα ενιαίο δίκτυο που παρέχει υπηρεσίες παραπλήσιες με αυτές του Internet, με μεγαλύτερες όμως ταχύτητες και χωρίς χρέωση. Πάνω από όλα όμως πρόκειται για ομάδες ανθρώπων ενωμένες στο ίδιο δίκτυο (Ασύρματη κοινότητα) που μοιράζονται το χόμπυ τους για την τεχνολογία. Το ασύρματο αυτό δια-δίκτυο βασίζεται στην ομαδικότητα, στον εθελοντισμό και στην προσφορά
Πείτε το στους φίλους σας!
10-05-2011, 11:52 AM, (This post was last modified: 10-05-2011, 11:54 AM {2} by cloudy.)
#23
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
Ωραία τον βρήκα τον πίνακα . Εμ επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι οι c class ip που αποσκοπούν ?
13-05-2011, 07:35 PM,
#24
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
ναι οκ ψιλό χαζή ερώτηση πήρε μπρος το κεφάλι μου χαχαχ. Έχω ένα άλλο άμεσο πρόβλημα αν εγώ χρησιμοποιήσω την 10.196.0.1 για το router και για το σπίτι 192.168.χ.χ θα βάλω στο "client" μου 10.196.0.2 και μετά ? ψάχνω έναν σχετικά εύκολο τρόπο .Αυτό που σκέφτομαι για το μέλλον είναι linuxopc 2 κάρτες δικτύου και ου το κάθε εξής αλλά τώρα κάτι πρόχειρο και γρήγορο δεν μπορω να σκεφτώ . Αν έχει κανείς καμία ιδέα ευπρόσδεκτη
thanks
14-05-2011, 10:58 AM,
#25
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
(10-05-2011, 11:52 AM)cloudy Έγγραψε: Ωραία τον βρήκα τον πίνακα . Εμ επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι οι c class ip που αποσκοπούν ?

Αποσκοπούν στην ορθή λειτουργία του δικτύου με την διασύνδεση πόλεων.
Ασύρματα δίκτυα: Πρόκειται για σημεία πρόσβασης τεχνολογιών WiFi, ενωμένα συνήθως σε ένα ενιαίο δίκτυο που παρέχει υπηρεσίες παραπλήσιες με αυτές του Internet, με μεγαλύτερες όμως ταχύτητες και χωρίς χρέωση. Πάνω από όλα όμως πρόκειται για ομάδες ανθρώπων ενωμένες στο ίδιο δίκτυο (Ασύρματη κοινότητα) που μοιράζονται το χόμπυ τους για την τεχνολογία. Το ασύρματο αυτό δια-δίκτυο βασίζεται στην ομαδικότητα, στον εθελοντισμό και στην προσφορά
Πείτε το στους φίλους σας!
14-05-2011, 11:07 AM,
#26
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
(13-05-2011, 07:35 PM)cloudy Έγγραψε: ναι οκ ψιλό χαζή ερώτηση πήρε μπρος το κεφάλι μου χαχαχ. Έχω ένα άλλο άμεσο πρόβλημα αν εγώ χρησιμοποιήσω την 10.196.0.1 για το router και για το σπίτι 192.168.χ.χ θα βάλω στο "client" μου 10.196.0.2 και μετά ? ψάχνω έναν σχετικά εύκολο τρόπο .Αυτό που σκέφτομαι για το μέλλον είναι linuxopc 2 κάρτες δικτύου και ου το κάθε εξής αλλά τώρα κάτι πρόχειρο και γρήγορο δεν μπορω να σκεφτώ . Αν έχει κανείς καμία ιδέα ευπρόσδεκτη
thanks

Αργότερα θα βάλεις ένα PC με το Mikrotik RouterOS που έχουμε κι εμείς έτσι ώστε να κάνουμε και μια διασύνδεση μέσω internet μεταξύ μας.
Ανάλογα τι εξοπλισμό έχεις το παραπάνω μπορείς να το κάνεις με NAT.
Ασύρματα δίκτυα: Πρόκειται για σημεία πρόσβασης τεχνολογιών WiFi, ενωμένα συνήθως σε ένα ενιαίο δίκτυο που παρέχει υπηρεσίες παραπλήσιες με αυτές του Internet, με μεγαλύτερες όμως ταχύτητες και χωρίς χρέωση. Πάνω από όλα όμως πρόκειται για ομάδες ανθρώπων ενωμένες στο ίδιο δίκτυο (Ασύρματη κοινότητα) που μοιράζονται το χόμπυ τους για την τεχνολογία. Το ασύρματο αυτό δια-δίκτυο βασίζεται στην ομαδικότητα, στον εθελοντισμό και στην προσφορά
Πείτε το στους φίλους σας!
22-05-2011, 12:05 AM,
#27
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
Με 2 ΝΑΤ στο ίδιο network δεν θα έχω πρόβλημα ?
Επίσης το ταρατσο pc μας εχει Mikrotik Router OS μπορούμε να συνδεθούμε και από κει λογικά
24-05-2011, 02:17 AM,
#28
RE: [Ακρωτήρι, Χανιά WMN starting] Καλησπερα και απο εμας :)
Έτοιμο το Nat τελικά δεν έχω κανένα πρόβλημα Smile
καμία συμβουλή για το dc hub server τι software να χρησιμοποιήσω ? (σε centos) . Έχω δει την λίστα στο wiki αλλά βλέπω ότι πολλά από αυτά έχουν να ανανεωθούν από το 2009 π,χ, (όχι προ Χριστού Tongue )


Forum Jump:

Return to TopReturn to Content