Wireless Networks Association   Σύνδεσμος Ασυρμάτων Δικτύων   [ Θέλουμε το σήμα μας να φτάσει παντού! Βάλτε από τώρα το στίγμα σας στο Χάρτη κάλυψης δικτύων, και αφήστε σε εμάς όλα τα υπόλοιπα! ]
 

Thread Rating:
  • 0 Ψήφοι - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κόμβος στην Καλλιθέα Πιερίας
29-11-2014, 06:33 PM,
#1
Κόμβος στην Καλλιθέα Πιερίας
Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι για δημιουργία νέου κόμβου πελάτη (eden #10396) στην Καλλιθέα Κατερίνης όπου μετακόμισα πρόσφατα.
Από τη σκεπή του σπιτιού έχω κάνει αρκετές σαρώσεις με μία κεραία Airgrid στα 2.4 και έχω πιάσει τους εξής κόμβους:
BILL-ALEX-KAL (#554) , syrap (#204) , kitros3.wna.gr (#280),... ορισμένα δεν ήταν καν APs.
Δυστηχώς όμως τα σήματα που έπιασα από τους κόμβους είχαν μεγάλη εξασθένιση, έχω δοκιμάσει οριζόντια και κάθετη πόλωση
για να προσπαθήσω να καλύψω τις υψωμετρικές διακυμάνσεις, στην καλύτερη περίπτωση έπιασα σήμα 20dB.

Στη σκεπή υπάρχει ένας στήλος κάπου στο 1 μέτρο αλλά έχει 2 δορυφορικές και μία επίγεια, δεν χωράει άλλες στερεώσεις. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστεί να περάσω νέα εγκατάσταση ιστού όπου θα στερεώσω τις νέες κεραίες, αλλά δεν ξέρω πόσα μέτρα πρέπει να είναι. Ακόμα και μετά την εγκατάσταση δεν ξέρω πως θα κάνω την περεταίρω σάρωση, καθώς πρέπει να γυρνάς την κεραία, αλλάζεις πόλωση,..κτλ. Επίσης το σπίτι διαθέτει κεραμοσκεπή που με δυσκολεύει ακόμα και όταν ανέβαινα και έκανα τις σαρώσεις.

Λόγο ιδιαιρετότητας της περίπτωσης χρειάζομαι βοήθεια σε μερικά ερωτήματα.
Στην περιοχή έχει δυνατούς ανέμους, οπότε ο ιστός πρέπει να στερεωθεί από 4 μεριές με σύρματα;
Τέλος, ο ιστός πρέπει να είναι κάτι συγκεκρημένο ή απλά μπορεί να είναι ένας στήλος σωλήνα;
Ψάχνοντας βρήκα αυτές τις λύσεις http://www.antennashop.gr/index.php?subcat=53

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει παρόμοιες εγκαταστάσεις και έχει να προτείνει μία λύση;


Forum Jump:

Return to TopReturn to Content