WNA

Full Version: Σύνδεση
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Καλησπέρα, εδώ και 2-3 χρόνια αναμένω μάταια την επέκταση προς δυτικά του δικτύου.
Είδα στο δίκτυο τις εξής κεραίες,
1)AG-2G16 AirGrid M2
2)Ubiquiti NanoBeam M2, NBE-M2-400 High-Performance airMAX Bridge

Με αυτές θα μππρέσω να δώ τον vouno-kipseli.wna.gr iwmn.net (#82) ή έστω κάποιον πιο κοντινό μου; (Ο κόμβος μου : sakis_aj (#10173) )

Καμία βοήθεια?
(08-12-2013, 07:12 PM)sakis_aj Έγγραψε: [ -> ]Καλησπέρα, εδώ και 2-3 χρόνια αναμένω μάταια την επέκταση προς δυτικά του δικτύου.
Είδα στο δίκτυο τις εξής κεραίες,
1)AG-2G16 AirGrid M2
2)Ubiquiti NanoBeam M2, NBE-M2-400 High-Performance airMAX Bridge

Με αυτές θα μππρέσω να δώ τον vouno-kipseli.wna.gr iwmn.net (#82) ή έστω κάποιον πιο κοντινό μου; (Ο κόμβος μου : sakis_aj (#10173) )

Καμία βοήθεια?

Η διαδικασία συνήθως είναι η εξής, και συνήθως την κάνεις μόνος σου (όπως π.χ. εγώ όταν συνδέθηκα) ή αν ξέρεις κάποιον που μπορεί να έρθει σπίτι σου.

Ανεβαίνεις στην ταράτσα, ή εκεί που θα στήσεις την κεραία, με ένα laptop και μια κεραία υψηλού κέρδους είτε omni με 10 db ενίσχυση, είτε κατευθυντική. Στη συνέχεια σαρώνεις και παρατηρείς τα αποτελέσματα. Επίσης, παρατηρήσεις πόσο δυνατά σου έρχονται τα πακέτα των άλλων (πόσα db έχουν) και πόσο % των πακέτων έρχονται (π.χ. 100% Wink. Προσωπικά χρησιμοποίησα το airodump της σουίτας aircrack-ng για να σαρώσω από την σκεπή μου και βρήκα 2-3 κόμβους, οπότε στη συνέχεια αγόρασα μια airgrid M2 G16 High Power και συνδέθηκα σε ένα κόμβο του δικτύου. Τώρα μάλιστα αγόρασα και μια airgrid M5 27db για να βοηθήσω όπως μπορώ για backbone σύνδεση.

το aircrack-ng μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και από το bootable USB kali linux . Αν είσαι χρήστης windows το inssider νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

Αλλά, καλύτερα κάποιος από τα μέρη σου (δυτική θεσσαλονίκη) να έρθει σε επικοινωνία μαζί σου (εγώ είμαι ανατολικά...).

Τώρα βέβαια αν θέλεις να στήσεις και κόμβο (δηλαδή να πάρεις 2 κεραίες) και να ενισχύσεις το δίκτυο μας, τότε πολύ πιο πρόθυμα θα σε βοηθήσει κάποιος από εδώ.

ΜΔ