WNA

Full Version: New kid on the block
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Καλησπέρα και από μένα.

Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη από τώρα σε περίπτωση που πετάξω καμιά κοτσάνα και προκαλέσω το γέλιο, θυμό ή και ξύσιμο σε μερικούς, αλλά είμαι νέος στο θέμα και μαθαίνω ακόμα.

Ήξερα για την φάση του wifi στην πόλη μας εδώ και καιρό...αλλά ποτέ είχα τον εξοπλισμό να αρχίσω τα πειράματα και γω.
Πήρα επιτέλους με 24αρα κεραία, ενα ΑΡ και 30 μέτρα UTP και άρχισα το ψάξιμο. Στην αρχή βρηκα 1 twmn δίκτυο, με το οποίο ακόμα προσπαθω να συνδεθώ. Είδα από το wind ότι έχει και εδώ account το παιδί οπότε κατάλαβα ότι το wna και το twmn είναι "αδερφάκια". Αν τυχόν κάνω λάθος και είναι περισσότερο Ολυμπιακός - Παναθηναϊκος...plz forgive me.Tongue

Το θέμα είναι πως τις υπηρεσίες του twmn τις βλέπω στην σελίδα τους.(με ΙΡs κτλ)....εδώ δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.
Επειδή ειναι ΣΚ και έχω χρόνο να ασχοληθω είδα ότι μπορω να συνδεθώ στον Captain_Xaros / Mitsotakis Tongue

Το οτι συνδέθηκα, σημαίνει και οτι πια access στις υπηρεσίες του wna ?
πχ file sharing (dc++) σε ποιο server παω ? Teamspeak ? κτλ κτλ ?
Υπάρχει κάποια βασική σελίδα ? πχ www.wn ?

Ευχαριστώ.

ps: Το στίγμα μου το έβαλα στο WiND, απλά από τα νεύρα μου που δεν μπορούσα να συνδεθώ....ξύλωσα το UTP και είμαι με laptop και pigtail στην κεραία...οπότε δεν είναι online τώρα.
Καλωσήλθες, ο Σύνδεσμος Ασυρμάτων Δικτύων (WNA) είναι ένα Σωματείο που στόχο έχει να βοηθήσει την ανάπτυξη των κοινοτήτων πανελλαδικά. Όπως θα πρόσεξες και στον χάρτη δεν περιορίζεται μόνο στον Νομό Θεσσαλονίκης.
Οι υπηρεσίες όλων των επιμέρους κοινοτήτων είναι προσβάσιμες φυσικά από παντού, μια που τεχνικά το δίκτυο είναι εννιαίο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, για ότι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.
stargazer ευχαριστώ για την απάντηση σου.Δε μου λες ομως Tongue μήπως είσαι πολιτικός ?
Τι απάντηση ήταν αυτή βρε Tongue Γνωρίζω τι είναι το wna. Τις υπηρεσίες δεν μπορώ να βρω πουθενά.
πχ. Ο μήτσος έχει εναν dc++ server στο IP: 10.0.0.0
H Μαρία τρέχει έναν TS server στο ....
Τέτοια πράγματα εννοώ...Γιατί πχ συνδέθηκα στον Charos αλλά δεν ξέρω που να πάω να δω αν όντως όλα είναι εντάξει ή απλά συνδέθηκα και το AP του με εχει αφησει εκει.
Θέλω να πω πρέπει να μου δώσει καμιά static ip o Charos πρώτα ? Γιατί το AP μου είναι το dlink 810+ και είναι λίγο παράξενο...Dynamic IP μπορεί να πάρει αλλά μετά εγω από το PC δεν το βλέπω...οπότε μόνο με static γινεται.
Εκανα connect μια φορα με το wifi, είδα τι IP μου έδωσε ο Charos και αυτο μετά έβαλα στο AP μου για να συνδεθώ επάνω του με UTP->Κεραία->Charos. Αλλά ούτε ping ούτε τίποτα μετα Sad
Και παιδεύομαι 4 μέρες τώρα...Εχει καει το αριστερο μου χερι απο τον ήλιο...δεν την παλεύω πια. lol
Εσύ είπες για Ολυμπιακούς/Παο δε φταίω εγώ! (παρεπιπτώντος είμαστε Παοκ - Άρης εδώ)

Βάλε μια static Ip στο dlink σε client mode - bridge πχ. 192.168.168.168
και στο pc που συνδέεται σε αυτό βάλε αρχικά 192.168.168.169 για να μπεις να το ρυθμίσεις να συνδεθεί στον κόμβο και αφού συνδεθεί βάλε το pc να παίρνει αυτόματα ip. Θα πάρει ip από τον κόμβο, οπότε θα βγεις κανονικά στο δίκτυο. Εάν ο κόμβος έχει hotspot θα πρέπει να ανοίξεις και τον browser για να περάσεις από το Hotspot.

Αλλιώς θα έχεις κανονικά πρόσβαση εκτός εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις διασυνδέσεις του κόμβου αυτού. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να στείλεις μήνυμα στον @"kapetanios"

Σχετικά με τις υπηρεσίες υποτίθεται ότι ο καθένας βάζει τις δικές του εδώ: http://www.wna.gr/wind/?page=services
Επιπλέον υπηρεσίες το WNA παρέχει μόνο στα μέλη του και αφορούν κυρίως email, σελίδα στο internet κτλ.
χεχε και γω Παοκι είμαι.
Ωραίος, ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω την επόμενη Παρασκευή. Μόνο τα ΣΚ έχω χρόνο για "παιχνίδι".
Όταν είπες hotspot και browser...τι εννοούσες ? proxy ?
Δεν μ'ενδιαφέρει το internet...ισα ισα θα ήθελα αργότερα όταν το κατέχω καλά το θέμα να μοιράσω και το δικό μου internet για τα βράδυα.
Το twmn και το wna δεν συνυπάρχουν ? Δουλεύουν ξεχωριστά το ένα από το άλλο ?
(19-06-2011, 08:08 PM)Sandbird Έγγραψε: [ -> ]Το ΤWMN και το wna δεν συνυπάρχουν ? Δουλεύουν ξεχωριστά το ένα από το άλλο ?

Συνυπάρχουν, όπως και ακόμη 11 ασύρματες κοινότητες Smile