WNA

Full Version: Καινούριο δίκτυο στην Κοζάνη
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Καλησπέρα...
Θέλω να αρχίσω ένα ασύρματο δίκτυο στην Κοζάνη με 2-3 φίλους και σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια.
Θα ήθελα για αρχή αν μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να διαβάσω για να ξεκινήσω...
Μέχρι στιγμής έχω ψάξει λίγο τις αποστάσεις κλπ από το http://www.wna.gr/wind/

Ακόμη αν είναι άτομα εδώ από Κοζάνη που ενδιαφέρονται ας μου πουν


Ευχαριστώ...
Καλωσόρισες.
Να υποθέσω ότι δεν θέλεις να φτιάξεις ένα κλειστό δίκτυο μόνο με τους φίλους σου, σωστά;
Υπάρχουν μέλη που κατάγονται από Κοζάνη στο Ασύρματο Δίκτυο Θεσσαλονίκης και αν δεν κάνω λάθος έχουνε επιστρέψει στην Κοζάνη, επομένως σίγουρα υπάρχει ενδιαφέρον.
Ένας από αυτούς είναι και ο Stelios_g, που είμαι σίγουρος πως κάτι θα έχει ετοιμάσει στην Κοζάνη...
Μάλιστα λειτουργούσε και σελίδα στο http://kwn.kzn.gr/ αυτή τη στιγμή δεν ξέρω γιατί δεν παίζει...
Αρχικά σκεφτόμασταν ένα κλειστό δίκτυο, τουλάχιστον για αρχή. Αλλά αν στην πορεία βρεθούν και άλλα άτομα θα δούμε...
Πάντως ενας φίλος μου μου είπε για ένα γνωστό του που είχε στήσει τέτοιο δίκτυο, μπορεί να είναι και κάποιος από τα παιδιά που είπε ο stargazer...
Το ποσοστό επιτυχίας στα "κλειστά" μη εμπορικά δίκτυα είναι σχεδόν μηδενικό. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι για να είναι επιτυχημένο ένα δίκτυο θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο να το στηρίξει ειδικά στην αρχή που είναι και το δυσκολότερο μέρος. Το δίκτυο αυξάνει εκθετικά την αξία του όσο μεγαλώνει η βάση των χρηστών του. Το κόστος του εξοπλισμού και η όλη προσπάθεια επιμερίζεται + ότι όταν προσφέρει κάποιος μια υπηρεσία την χρησιμοποιούν περισσότερα άτομα.

Για παράδειγμα σκέφτομαι το δίκτυο του Ηρακλείου που ήταν κλειστό μόνο για φοιτητές και ενώ είχε κάνει καλή αρχή δεν προχώρησε. (Τελευταίες πληροφορίες που έχω μου λένε για αναδιοργάνωση). Το ίδιο έγινε με το δίκτυο φοιτητών του πανεπιστήμιου του Αιγαίου (διαλύθηκε), το δίκτυο της Ιεράπετρας (μου είπαν ότι θα το γυρίσουν σε ανοιχτό) κλπ. Βασικά δεν ξέρω κάποιο επιτυχημένο κλειστό και μη εμπορικό δίκτυο. Αν ξέρει κάποιος από εδώ ένα δίκτυο που λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο ας το αναφέρει.

Γνώμη μου είναι ότι μπορείτε να το ξεκινήσετε σαν παρέα (τα περισσότερα δίκτυα έτσι ξεκίνησαν), αλλά μην περιορίσετε τον κόσμο που θα μπορεί να συνδεθεί αρκεί βέβαια να είναι ξεκάθαρο ότι όλοι μαζί θα βοηθήσετε στην ανάπτυξη του δικτύου.

Για αρχή φτιάξτε ένα τρίγωνο ή τετράγωνο με κόμβους βάλτε και μια γραμμή internet που θα μπορείτε να την μοιράζεστε και δυο τρία Access Points, και έναν χάρτη WiND γιανα δηλώνετε τα σημεία και τους νέους χρήστες και έχετε κάνει ήδη μια πολύ καλή αρχή.
Και πως μπορώ να κάνω γνωστή αυτή την προσπάθεια για να μπουν και άλλα μέλη;
Συμφωνώ με τον socrates.Όντως υπάρχει ο Στέλιος από την μεριά τις Κοζάνης..και ένας ακόμη που ενδιαφεροντε.Συγκεκριμένα με πήρε προχθές τηλέφωνο ο Στέλιος και μου είπε πως έχει κάνει μελέτη για να στήσει ένα μηχανάκι σε μια περιοχή πάνω στο βουνό..σε ένα ραδιοπαρκο όπου μπορεί και έχει "πιατο" την Κοζάνη και μπορεί και βλέπει από εκεί το ραδιοπαρκο που έχω εγώ μηχανάκια (κυψέλη). Είπαμε για την Κυριακή να κάνουμε μια δοκιμή να δούμε..
..Άμα το λινκ βγει,τότε θα συνδεθεί η Κοζάνη με τον κόμβο μου..αυτό συνεπαγετε πως θα έχει μια πολύ καλή σύνδεση με Θεσσαλονίκη(4λινκ έχω) με Δράμα,Καβάλα,Κιλκίς,Πέλλα,Χαλκιδική,Αθήνα,Εύβοια,κτλ κτλ

Βέβαια εγώ δεν προκειτε να βοηθήσω με τίποτα ένα κλειστό δίκτυό.Αν κάνετε ένα ανοικτό τότε πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω
Στη θέση σου θα ξεκινούσα βάζοντας το στίγμα μου στο WiND, ώστε να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου όσοι ενδιαφέρονται και μένουν κοντά...
panisxiros: αν έχετε κανονίσει κάτι πείτε μου και εμένα θα είμαι εκεί μαζί με ένα φίλο μου. έχεις κάποιο Msn του στέλιου;
stargazer: να βάλω το στίγμα μου στο wind και ας μην έχω στήσει τπτ ακόμα; Στις περιοχές που έχει το WiND δεν έχει την Κοζάνη
Ναι μπορείς να βάλεις στίγμα ακόμα και εάν δεν έχεις στήσει τίποτα.
Στην επιλογή ασύνδετοι στον χάρτη θα δεις και πολλούς άλλους.
Όσο για την περιοχή, αυτό κανονίζεται Wink
stelios_g -> http://www.wna.gr/forum/user-30.html
Είπαμε θα βρεθούμε αύριο.Θα βγάλουμε ένα λινκακι Βέροια<->Γιαννιτσά και θα δούμε για Κυψέλη<->Κοζάνη
@Στις περιοχές που έχει το WiND δεν έχει την Κοζάνη

Μολις την περασα..
Pages: 1 2